Blog Detay

Su Arıtma Cihazı Alacak Ailelere Tavsiye

  Her evde bulunur olan ve artık birçok aileye beyaz eşya kadar gerekli hissettiren su arıtma cihazları yenilenen modelleri, değişen tasarımları, malzeme ve üretici farklılıklarıyla her yıl farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Su arıtma cihazı alırken en çok dikkat ettiğimiz konular neler peki? 2019 yılı genelinde oldukça başarılı bir satış oranı yakalayan su arıtma cihazları alan kişilerin bilinçli olmasına bağlı hem fiyat-performans hem de çalışma potansiyeli olarak farklılıklar gösterir. 2019 yılında kendini bu sektörde oldukça geliştiren üretici yerli firmalar. 2020 yılında hatırı sayılır bir oranda ithal parça alımını engelleyebilecektir. Türk firmaların membran ve pompa üretimi hariç su arıtma cihazını bir araya getirebilecek diğer parçaların üretimini yapar hale gelmesi ise fiyatların değişimini yeni yılda engellemekle kalmayıp, performans düzeylerini de arttıracaktır.

  Firmaların kendi markalarıyla cihaz üretmesi bazı durumların daha dikkat edilmesine de sebebiyet verecektir. Su arıtma sektöründeki birçok firma ithal parçalar gereği fiyatlarındaki dalgalanmalardan dolayı müşteri portföyünü kaybetmemek adına hizmet kalitesini düşürebiliyor. Fakat yerli üretim ile yeni yılda herhangi bir fiyat artışı şu an da ön görülmemekte.

 

   Peki su arıtma cihazı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kullanıcıların talepleri ve firma talepleri ne yönde? birlikte inceleyelim.

 

1) Su arıtma standartlarını belirlendiği belge ve sertifikalara sahip olması

    Firmayı dünya standartlarına ulaştıran ve bu şekilde kaliteli bir hizmet almanıza garantili hale getiren, maliyet olarak oldukça külfetli olan bu belgeler küçük çaplı ya da bu işi garantili hizmet vererek yapamayacak firmaların ayrıştırılmasını da sağlamaktadır. Ancak bir konuda dikkat edilmelidir ki bu belgeleri cihazın içerisinde bulunan tek bir parça için almış ve ürünü NSF, WHO belgesine sahip gibi gösteren birçok firma bulunmaktadır. Bu noktada ise müşteri uyanık ve araştırmacı yönünü açığa çıkartarak ıslak imzalı cihaz belgesini görmeyi talep etmelidir.

    Marka isim ve logolarını izinsiz kullanıp bunu küçük çaplarda yaptıkları içinde kurumsallığı taklit eden firmalar hem sizlere sağlıksız bir hizmet sunacak hem de kullandığı sahte logo sayesinde sizden oldukça yüksek ücretler talep edecektir.

2) Uygun fiyat listesi

    Su arıtma cihazlarında fiyat aralığını belirleyen en önemli faktör kullanılan malzemelerin kalitesidir. Günümüzde su arıtma cihazları fiyatlarının ortalama bedeli 1.000-2.000 tl arasında değişiklik göstermektedir. Önemli olan ise ürünün fiyatı kadar sunduğu hizmettir.

3) Müşteri hizmetleri (Satış sonrası hizmet)

    Su arıtma cihazını satın aldıktan sonra alışverişimizin bitmediğini aksine yeni başladığını bilmemiz gerekir. Cihazın satış aşamasından sonra sunulan hizmet su arıtma cihazı alırken dikkat etmemiz gereken bir diğer unsurdur.

4) Teknik servis

    Arıtma cihazını satın aldıktan sonra sizlere hizmet sağlarken ki kaliteyi servis ağı belirler. Kaliteli bir su arıtma firması talebinize en geç 24 saat içerisinde geri dönüş sağlayabilmelidir. Servis ağının genişliği ve servis hızı da  su arıtma cihazlarının kalitesini belirler.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 

Yorumlar
Yorum Yaz